Nuo 2020 m. liepos 1 d. įsigalios Verslo liudijimų išdavimo gyventojams taisyklių ir Veiklų, kuriomis gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą, rūšių sąrašo pakeitimai. Tai reiškia, kad statybos darbų, kuriuos galima atlikti su verslo liudijimu, sąrašas ženkliai susiaurintas.

Iš sąrašo išbraukti šie darbai:

- statybos baigimo apdailos darbai

- vandentiekio, šildymo ir oro kondicionavimo sistemų įrengimas

- elektros sistemų įrengimas pastatuose bei elektros įtaisų įrengimas ir remontas

Sąraše liko šie darbai:

- pastatų valymo po statybų darbai

- statybos darbai (statybvietės paruošimas, stogų dengimas, pamatų klojimas, mūrijimo, betonavimo, hidroizoliaciniai darbai, pastolių ir darbo platformų statymas ir ardymas, dūmtraukių įrengimas), išskyrus pastatų ir kitų statinių apdailos ir remonto darbus

Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) nuomone, pokyčių kryptis yra teisinga ir sveikintina. 

"Verslo liudijimai yra smulkaus verslo forma, tačiau dėl neteisingo reguliavimo statybos veikla yra masiškai vykdoma pagal verslo liudijimus, nors didžiąja dalimi tai nėra joks smulkus verslas. Tokiu būdu nemokami valstybei mokesčiai bei nesąžiningai konkuruojama su kitais, didesnę mokestinę ir administracinę naštą patiriančiais, rangovais", - sako LSA teisininkas A. Raščius.

Pažymėtina, kad sąrašo taisymai nėra iki galo teisingi, kadangi iš jo yra išbraukti tik smulkiausi statybos darbai (apdailos, remonto), tačiau palikta stambiausių statybos darbų grupė (statybvietės paruošimas, stogų dengimas, pamatų klojimas, mūrijimo, betonavimo, hidroizoliaciniai darbai, pastolių ir darbo platformų statymas ir ardymas, dūmtraukių įrengimas). 

"Šie pakeitimai iškraipo statybos darbų esmę ir smulkaus verslo reguliavimo logiką, nes pati smulkiausia statybos veikla išbraukiama iš smulkaus verslo sąrašo, o pati stambiausia - sąraše paliekama, nors turėtų būti atvirkščiai", - susiklosčiusią padėtį komentuoja A. Raščius.

Fiziniam asmeniui su verslo liudijimu galėtų būti leidžiama atlikti tik elementarius statybos darbus, kurių atlikimas yra paprastas ir sąlyginai saugus. Pavyzdžiui - apdailos darbai: dažymas, plytelių klijavimas ir pan., kas atitinka vieno žmogaus galimybes, individualios veiklos ir smulkaus verslo esmę.

Pakeitimų rengimo ir svarstymo metu LSA aktyviai reiškė nuomonę kaip turi būti reguliuojama veikla su verslo liudijimu, tačiau pakeitimų rengėjas - Finansų ministerija į LSA pasiūlymus beveik neatsižvelgė. Statybos sektoriaus politikos formuotojas - Aplinkos ministerija - taip pat nepareiškė pozicijos, kad statybos veikla būtų reguliuojama, atsižvelgiant į statybos darbų specifiką bei derinant su Statybos įstatymu.

 

Teisės aktą galite rasti ČIA.