Spalio 31 d. Vilniuje lankėsi Latvijos statybininkų asociacijos prezidentas Normunds Grinbergs. Vizito metu N. Grinbergs susitiko su Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentu Daliumi Gedvilu.

Susitikimo metu asociacijų prezidentai aptarė Lietuvos ir Latvijos statybos sektorių verslo aplinką, kylančias problemas ir galimus jų sprendimo būdus, o taip pat ir Latvijoje vystomą naują projektą - statybos darbininkų  kompetencijų vertinimo sistemą. 

Šiandien Latvijoje yra privaloma darbo laiko apskaita statybvietėse, kurių vertė siekia 1 mln. Eur, o nuo 2020 m. darbo laiko apskaitą privalės vykdyti visi objektai, kurių vertė - nuo 350 tūkst. Eur. N. Grinbergs teigimu, latviams to nepakanka - jie nori, kad statybose dirbtų tik kompetetingi darbininkai, todėl šalyje diegia Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) sukurtą kompetencijų vertinimo sistemą STATREG, latvišku pavadinimu - BUVREG.

(latviškos kompetencijų vertinimo sistemos BUVREG kortelės pavyzdys)

„Darbo laiko apskaita - gerai, tačiau dabar jiems svarbiausia yra darbininkų kvalifikacijos užtikrinimas“, teigia N. Grinbergs, akcentuodamas, kad esama situacija, kai kvalifikacija "patvirtinama" žodžiu, o ne tai įrodančiu dokumentu – jų statybos sektoriaus nebetenkina.

Prieš beveik 6 m. Rygoje įgriuvo prekybos centro MAXIMA stogas. Žuvo 54 žmonės, dar dešimtys žmonių buvo sužeisti, o teismų procesas nesibaigė iki šiol. Šis incidentas Latvijos valdžios institucijas ir verslą paskatino ypatingai sunerimti bei imtis atitinkamų veiksmų, siekiant statybos darbų kokybės.

Latvijos statybininkų asociacijos prezidento nuomone, valstybė yra stambus užsakovas, kuris turi pradėti reikalauti rangovų pateikti dirbančiųjų kvalifikaciją įrodančius dokumentus, tokiu būdu sukuriant rinkoje poreikį kvalifikacijos įrodymui ir siekiant užtikrinti statinių kokybę. Priešingu atveju, pastebi N. Grinbergs, yra iškraipoma konkurencija, nes vienodomis sąlygomis dirba tiek nekvalifikuoti, tiek kvalifikuoti darbininkai.

Šiam tikslui siekti 2018 m. Latvijos statybininkų asociacija atliko panašių kompetencijų vertinimo sistemų analizę ir nutarė, kad STATREG yra tinkamiausias variantas jų šalies statybos sektoriui. J. Grinbergs nuomone, STATREG sistema turi viską, ko reikia, atsižvelgiant į šiuolaikinės rinkos reikalavimus.

Šią idėją Latvijos statybininkų asociacija, kitaip nei Lietuvoje, pradėjo vystyti kartu su šalies valstybinėmis institucijomis. Pirmuoju etapu buvo priimtas sprendimas padaryti privalomą darbo laiko apskaitą visose statybvietėse, kurių vertė siekia 1 mln. Eur (nuo 2020 m. – nuo 350 tūkst. eurų), o dabar einama privalomo kompetencijų vertinimo link.

Pažymėtina, kad visų pagrindinių funkcijų vykdymas būtų pavedamas Latvijos statybininkų asociacijai: kompetencijų vertinimas, kortelių išdavimas, sistemos administravimas, duomenų tvarkymas. 

„Verslo žmonėms reikia galvoti, kaip dirbti greičiau, neprarandant kokybės, kaip gerinti darbo našumą. Tai įmanoma tik su kvalifikuota komanda, pasitelkus BIM, įdiegus sistemą, kuri patikrintų ir patvirtintų kvalifikaciją. Tik taip galima išspręsti jeigu ne visas, tai daugumą sektoriaus problemų“, - interviu su statybunaujienos.lt kalbėjo Latvijos statybininkų asociacijos prezidentas.

Statybininko (STATREG) korteles Lietuvos statybininkų asociacija išduoda nuo 2018 m.

Interviu su Latvijos statybininkų asociacijos prezidentu N. Grinbergs galite skaityti ČIA.

(D. Gedvilas ir N. Grimbergs)